Öne Çıkanlar Mazarıbaşındaanıldı Adalet Bakanı Abdülhamit Gül Silahtarağa OxfordÜniversitesi Yüzmahavuzu
banner23

Nihat Zeybekçi Girişimci İşadamları Vakfının konuğu oldu
 Girişimici İşadamları Vakfının Konuğu olan  Eski Bakan Denizli Millet Vekili Nihat Zeybekçi  Son dönem gelişmeler ışığında Türkiye ve Dünya ekonomisini anlattı. Girişimci İşadanları Vakfı'nın  düzenlediği proğrama  çok sayıda  işadamı katıldı.Vakıf Başkanı Mehmet Koç yaptığı  açılış konuşmasında;
 
Proğrama katılan  sayın Bakanıma ve misafirlerimize  çok teşekkür ederim diyerek; Girişimciliğin önemini vurguladı.  Ülkemizin kalkınabilmesi için  Girişimciliğe  önem vermeliyiz. Girişimcilerimize  destek olmalıyız. Var olmak için  çok çalışmalıyız. Birlik beraberliğimizi korumalıyız. Ülkemizde meydana gelen olaylar karşısında  hep birlikte mücadele  ederek bu  zor günleri aşmalız  diyerek sözlerini tamamladı.Bakan Zeybekçi hayat hikayesini anlatarak başladığı konuşmada  çok öneli konulara  değindi.

NİHAT ZEYBEKÇİ KİMDİR ?

Nihat Zeybekci, 1 Ocak 1961 tarihinde DenizliTavas ilçesinde Pınarlar beldesinde doğdu. Babasının adı Şükrü, annesinin adı Fatma olan Zeybekçi, tütün işleriyle uğraşan  9,5 dönüm tütün tarlası olan beş çocuklu bir ailenin en küçük oğludur. 7 yaşından itibaren tütün tarlasında ailesi ile beraber çalışmaya başlayan Zeybekçi, İlk ve ortaokulu Tavas’da okudu ve lise öğrenimini Kütahya İmam Hatip Lisesi’nde yatılı olarak gerçekleştirdi.

MARANGOZ ÇIRAKLIĞI YAPTI

1979-19­80 yıllarında marangoz çıraklığı yaptı. Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nü bitirdi. Zeybekçi, üniversitede okurken bir dış ticaret şirketinde de çalışmaya başladı. Lisans öğrenimi süresinde girdiği sınavı kazanarak İngiltere’ye gitti ve Londra’daki South London Collage’de yüksek lisans yaptı. Babasının rahatsızlığı nedeniyle Denizli’ye dönen Zeybekci, İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı.

BELEDİYELER BİRLİĞİ BAŞKANLIĞI YAPTI

Çalışma hayatına İstanbul’da Demirören Grubu’nda başlayan Zeybekçi, Denizli’de Küçüker Tekstil’de ihracat müdürlüğü yaparken 1994 yılında kendi şirketi Turkuaz Tekstil’i kurdu. Zeybekçi aynı zamanda Denizli Platform Sözcülüğü yaptı ve Denizli Sanayi Odası Meslek Grubu Üyeliği'nde bulundu. 2005-2011 tarihleri arasında Türkiye Belediyeler Birliği Başkan Vekilliği yaptı. 2009-2012 yılları arasında Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanlığı görevinde bulundu.

KISAKÜREK HAYRANI
İki dönem Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği Başkanlığı'nı yürüten Zeybekçi, üniversite yıllarında Necip Fazıl Kısakürek’in sohbetleri için düzenlenen toplantılarda Recep Tayyip Erdoğan’la tanışıp arkadaş oldu.

BELEDİYE BAŞKANLIĞI YAPTI
AK Parti’nin kurulmasıyla siyasete atılan Zeybekçi, 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde AKP adayı oldu ve yüzde 51 oyla Denizli Belediye Başkanı seçildi. 2009 yılında ikinci kez Denizli Belediye Başkanı seçilen Zeybekçi, 2011 yılına kadar görevine devam etti.

DENİZLİ MİLLETVEKİLİ
Zeybekçi aynı zamanda Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Kongresi Türkiye Heyeti Başkanlığı; 2005­-2011 yılları arasında Türkiye Belediyeler Birliği Başkan Vekilliği yaptı. 2009­-2012 yılları arasında Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanlığı görevinde bulunan Nihat Zeybekci, 2011 genel seçimlerinde birinci sıradan AKP Denizli Milletvekili seçildi.

EKONOMİ BAKANI OLDU
Zeybekçi, Ak Parti’nin MKYK üyesi olduktan sonra TBMM Enerji Komisyonu Başkanlığı’na atandı. 25 Aralık 2013 tarihi itibarıyla İstifa eden Zafer Çağlayan'ın yerine, Ekonomi Bakanlığı görevine getirildi. Çok iyi düzeyde İngilizce ve Almanca bilen Nihat Zeybekci, evli ve 1 kız 3 erkek çocuk sahibidir.Bakan  Zeybekçi Ekonomiyle ilgili sunum yaptı;
Bilgiyi üreten topluluklar birde bilgiyi yöneten topluluklar vardır. Dünyadaki savaşların  amacı  kendi insanının iyi yaşaması refah seviyesinin yüksek olması içindir. Avrupadaki 100 yıl savaşları Almanlar ile Fransızllar arasında olmuştur. Savaşlardan bir  sonuç alamayınca  bir araya gelerek  oturup  anlaşmışlar. Savaşları bırakalım,  ülkelerimizin refaf seviyelerini yükseltelim diyerek  Avrupanın  Ekonomik İşbirliğini kurmuşlar. Daha  sonra Şengay birliği kurulmuş. Ülkeler  kendilerinin  ve  birlikte olduğu ülkelerin  refah seviyelerini en üst seviyeye  çıkararak  Dünya ekonomisini yönlendirme çabası içersine  girmişlerdir. 

Dünya haritası 1990 yılından sonra  yeniden çizilmeye başlamıştır. Türkiyenin yükselmesini istemeyen güçler sürekli iç karışıklıkları körükleyip, banka faizlerini artırarak ülkemizi kaos ortamına  sürüklemişlerdir. 2001- 2002 krizleri ile ülkemize büyük bir operasyon  düzenlenmiştir. Faiz  artışıyla İMF'nin borç batağına sürüklendik. Ülkeyi yönten Koalisyon  hükümeti küresel güçlerin oyuncağı haline geldi. İMF  direktörlerinin   karşısında el pençe durmaya başladılar.  Amerikadan ithal edilen Ekonomiden sorumlu  Bakan  Kemal Derviş eliyle  Halk Bankası Ziraat Bankası Vakıflar Bankası Ve  Türk Hava Yolları  zarar ediyor bahanesiyle yabancılara  peşkeş çekilmek istenmişti.

Bu operasyonlar 2003 yılında  durduruldu.  Eğer yapılmış olsa idi,  bu günkü  yatırımlar yapılamayacaktı.  Hızlı tren, Tüp Geçit, Duble Yollar, 3. Boğaz Köprüsü ve hava alanları nın önü kesilmeye çalışılmştı.   Ne oldu?  Bankaların  satışı önlendi.  Bankalar  1 yıl içinde  çok ciddi kar  açıkladılar.  Bu gün ise yapılan yatırımların  finanslarını  sağlıyorlar.

Atalarımız boşuna  dememiş'' yari  güzel olanın başı  dertten kurtulmaz '' Bize bu güzel  coğrafyada oturmanın  bedelini  ödetmeye  çalışıyorlar. Her şeyin  bir  bedeli vardır. Birlik beraberliğimizi muhafaza  edersek,   Allahın izni ile  kimse nin  oyununa  gelmeyiz. Türkiye  son 10 yılda  ortalama % 4 büyümüştür.  Dünyada en hızlı büyüyen 3. ülke olmuşuz. Türkiye'de gelir dağılımında da  büyük iiyileşme  sağlanmıştır.  Ak Parti iktidarı  öncesi  2001 yıllarında  Türkiye'de toplanan verginin % 86'sı  faize  gidiyordu Bu gün ise  sadece % 13'ü faize  gidiyor. Ak Pati İktidarı 2013 yılında  İMF'nin borçlarının tamamını faiziyle birlikte ödeyerek   ülkemizden gönderdi.Ekonomimiz şu anda  İMFye borç  verecek  durumda.

Türkiye  hedef büyüttü artık, kabuğuna  sığmıyor. Türkiyenin yatırımlarını hamlelerini gören  güçler  rahatsız oldu. Gezi profakasyonlarıyla  iktidara  diz çöktürmeyi  denedi, başaramadı .17- 27 Aralaık muhtıraları yine olmadı. Taksim platformu  kararları okundu: Neymiş  Boğaz  körüsünden  vaz  geçileck, Tünellerden  vaz geçilecek, viyadüklerden vazgeçilecek, duble yollardan vaz geçilecek, hızlı trenden vaz geçilecek  3. Havalinanından vazgeçilecek kanal İstanbuldan  vaz geçilecek,dahası  ekonomik kalkınmadan  vaz geçiecek.  Sonuç yine  hedeflerine ulaşamadılar. Turkiye  artık bu coğrafyad bir harita çizilecekse  bu harıtayı çizenlerdenbiri olur. Türkiye artık kural kuran ülke konumuna gelmişti.

Türkiye  enerji ham madde kaynaklarını güven altına  almak zorundadır. Bunun mücadelesini veriyoruz. Bizim  elimizi kolumuzu bağlayıp  siz karışmayın,  biz  istediğimiz  gibi  dünyayı dizayn  edelim  diyorlar. Ama  nafile. Bu coğrafyada biz  varız  dediğimiz müddetçe bu günkü olaylar devam edecektir. Bunun bedeli ne olurs oldun  biz kural  koyan  olmaktan  vaz  geçmeyeceğiz. 

Üretmeden tüketme krizi 2008'de yaşandı. Bu ABD'deki morguç krizi bütün  dünyayı sardı. ABD Morgıç açığını kapatmak için Avrupa ve Asya Ülkelerine  Fon sattı. Özellikle de  en ağır  faturayı Rusya'ya  ödetti. ABD  ekonomik olarak ülkelerin  elini kolunu bağlayıp  kendisine  bağlamak istiyor. Biz  Avrupa Birliği üyesi olmamamıza  rağmen Gümrük birliği olan tek ülkeyiz. İhracatımızın %48 'ini Avrupa ile yapıyoruz.  

Dünyada ekonomiyi yöneten insanlar, birde ekonominin  yönettiği insanlar vardır. Biz  ekonomiyi yöneten olmak zorundayız. Eflasyon talebin  arzdan  fazla olmasından meydana  gelir.  Yani  arz talep  dengesi olmazsa   enflasyon olur. Talepten  az  üretim olursa   eflasyon kaçınılmazdır. Faizleri yüksek tutarak talebi düşürüp  büyümeyi içe  doğru daraltmak ile  eflasyon içinden çıkılmaz hal alır. 

Bu gün  Türkiyede  Cari açık %9 'dan % 3,5 'lara gelmiştir. Türkiye Bütçe  açığında  Avrupanın ilk 3'ünde, dış ticaretimizde önemli ölçüde artmıştır. İhracatımız geçen yıla göre biraz düştü ama ithalatımızda, daha fazla düşerek çok önemli bir yol kar etmiş olduk.

 Türkiye  olarak bizde bazı hatalar yapıyoruz. Tasarruf oranlarımız  düşüyor. Bunu artırmamız lazım. Türkiye  Fırsatlar ülkesi. Türkiyede üretim arttı.  girişimcilerimizin her geçen gün artmasını ve birlik beraberliği sağlamamız lazımdır.  Ortadoğu, Asya ve  Afrika  Türkiye için fırsatlar ülkeleridir.

Boğaz, kadın, çocuk   bu 3 şey çok önemlidir. Bunlara yatırım yapan daima kazanır.Türkiyenin marka ve  patent'de  çok büyük boşluğu var;  bu  boşluğu   ivedi olarak kapatmamız  lazım. Bu gün Afrika ile yaptığımız iş görüşmeleri ile çok büyük ihracat gerçekleştiriyoruz. 

Avrupa para birliğine  girermiyiz ?
Türkiyenin Avrupa Biliğine  girmemiz bizim  sorunumuz  değil onların sorunu.  Avrupa Birliğine  onların  bizden fazla  bize  ihtiyacı olduuğu zaman  girebiliriz.  Biz  zaten  Avrupa  Gümrük Birliğindeyiz. Şu an için  Avrupa Birliğinin bizim onlara olandan  fazla, bize ihtiyacı var  diyerek  sözlerini tamamladı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.