Öne Çıkanlar Alibeyköy Merkez Mahallesi Muhtarlığı sazlıderebarajı Bayramoğlu sakinleri kura ile evlerine kavuştu emeklimaaşzammı Yüzmahavuzu
banner23

Ankara saldırısını yapan hain örgüt belirlendi
 Ankara'dan bir patlama haberi daha geldi, Kızılay'daki bombalı saldırıda 35 kişi hayatını kaybetti, 19'u ağır 125 kişi de yaralandı. Ankara  Tabib Odasınınyaptığı açıklamaya göre 193 yaalı var, bir başka istihbart bilgisine göre 270 civarında yaralı bulunuyor.


Patlamanın nedenine ilişkin resmi açıklama, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında düzenlenen güvenlik zirvesinin ardından İçişleri Bakanı Efkan Ala'dan geldi.

BAKAN ALA: CİDDİ EMARELERE ULAŞILDI

Saldırının bomba yüklü araçla gerçekleştirildiğini söyleyen Ala, saldırıyı gerçekleştiren örgüte ilişkin ciddi bilgilere ulaşıldığını ancak açıklamanın bilgilerin kesinleştirilmesinin ardından yapılacağını söyledi.

Bakan Ala saldırıya ilişkin şu bilgileri verdi:

"Otobüs durağında bekleyen sivil vatandaşlarımıza seyir halinde patlayıcı yüklü bir araçla terörist saldırı düzenlendi. Bu saldırıyı milletçe lanetliyoruz. Bunu yapanların amaçlarına ulaşamayacağını söylüyoruz. Bu millet çok problemlerin üstesinden gelmiştir. Bu saldırılar milletin azim ve kararlılığını ortadan kaldıramayacaktır. 

Ciddi emarelere ulaşıldı. Kesin olarak yapan örgüt sonuçlar tamamen elde edilip soruşturma bu yönüyle tamamlanınca açıklanacaktır. Yarın bu araştırmalar nitecilenir. Kesin kanaate varıldıktan sonra açıklanır. elbette biz terörist saldırılarla şu anda yürüttüğümüz milletin huzuru için ülkemizin birliği için yaptığımız terörle mücadele sekteye uğramayacaktır. Türkiye bu sorunun da üstesinden gelecektir. Terörle mücadelede kararlılığımız bu tür saldırılarla engellenemeyecektir. Bu ülke ayağındaki prangayı etkili bir mücadeleyle ayağından söküp atacaktır."

"34 ÖLÜ, MUHTEMELEN İKİSİ SALDIRGAN"

Ölü sayısına ilişkin bilgiyi ise Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu verdi. Saldırıda 30'u olay yerinde olmak üzere 34 kişinin hayatını kaybettiğini söyleyen Müezzinoğlu, bunlardan bir veya ikisinin saldırıyı gerçekleştiren kişiler olabileceğini söyledi.

Müezzinoğlu açıklamasında şu bilgileri verdi:

"Şu anda hastanelerimizde 125 hastamız tedavi görüyor. Bunlardan 19'unun durumu ciddi. 7 hastamız ameliyatta. Diğer hastalarımızda gerek tetkik süreçleri gerekse ilk müdahale süreçleri tamamlanmak üzere. Bunların büyük çoğunluğu bu akşam evlerine gönderilebilecek düzeyde. 

Olay yerinde 30, hastanelerde 4 olmak üzere 34 kişi hayatını kaybetti. Olay yerinde ölenlerin en az birisi, muhtemelen ikisi terör eylemini veya araçtaki kişi veya kişiler olabileceği değerlendirilecektir." 

YARALILARDAN 7'Sİ POLİS

Öte yandan saldırıda yaralananlardan 7'sinin polis olduğu öğrenildi.

ARAÇLA İLGİLİ BİLGİLERE ULAŞILDI

Yapılan incelemeler sonucu intihar saldırısında kullanılan bomba yüklü aracın markası, modeli ve şase numarasının belirlendiği de kaydedildi.

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA


Sağlık Bakanlığı, Ankara Kızılay'daki patlamada yaralananların sağlık durumuna ilişkin Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi ALO 184 hattından bilgi alınabileceğini duyurdu.

OLAY YERİNDEKİ ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR


Polis ekiplerince olay yeri yakınına yaya ve araç girişine izin verilmezken, bölgeye girmeye çalışan vatandaşlar da uzaklaştırıldı. 

Polis helikopterinin devriye uçuşu yaptığı bölgede, olay yeri inceleme ekiplerinin çalışmaları sürüyor. Bölgede yoğun güvenlik önlemleri alındı.

CENAZELER ADLİ TIP'TA

Saldırıda hayatını kaybedenlerin cenazeleri, kimlik tespiti ve otopsi işlemleri için Keçiören'deki Adli Tıp Kurumu'na getirilmeye başlandı.

Saldırının ardından Keçiören'deki Adli Tıp Kurumu önünde polis ekipleri güvenlik önlemi aldı. Keçiören Belediyesinin çadır kurduğu Adli Tıp Kurumu bahçesinde Sağlık Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ekipleri de yakınlarını bulmak için gelen vatandaşlara yardımcı olabilmek için hazır bekliyor.

Yakınlarını arayan vatandaşlar da kurum önüne gelmeye başladı.

ERDOĞAN İÇİŞLERİ BAKANI'NDAN BİLGİ ALDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da patlamaya ilişkin İçişler Bakanı Efkan Ala'dan bilgi aldı. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da Ankara'daki terör saldırısı nedeniyle salı günü
gerçekleştireceği Ürdün ziyaretini ertelediği bildirildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki Güvenlik Toplantısı'nın ardından Ankara Kızılay'daki bombalı araçla düzenlenen terör saldırısına ilişkin İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, son bilgileri basın mensuplarıyla paylaştı. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bombalı saldırıda 34 kişinin hayatını kaybettiğini ve 19'u ağır 125 yaralı olduğunu söyledi. İçişleri Bakanı Ala ise saldırının patlayıcı yüklü bir araçla gerçekleştirildiğini açıklayarak "Kızılay'da otobüs durağında bekleyen sivil vatandaşlarımıza seyir halinde patlayıcı yüklü bir araçla terörist saldırı düzenlenmiştir" dedi.

BAKAN ALA: SALDIRI SEYİR HALİNDE PATLAYICI YÜKLÜ ARAÇLA DÜZENLENDİ 
Başbakan Davutoğlu başkanlığında Başbakanlık Resmi Konutu'nda gerçekleştirilen Güvenlik Toplantısı sonrası İçişleri Bakanı Efkan Ala, saldırının seyir halinde patlayıcı yüklü bir araçla düzenlendiğini açıkladı. İçişleri Bakanı Ala, "Bugün akşam saatlerinde Ankara'da Kızılay'da otobüs durağında bekleyen sivil vatandaşlarımıza seyir halinde patlayıcı yüklü bir araçla terörist saldırı düzenlenmiştir.

Bu terörist saldırıyı milletçe lanetliyoruz ve bunu yapanların hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacağını teyiden tekrar söylüyoruz. Bu millet çok problemlerin üstesinden gelmiştir. Bu tür saldırılar milletin azim ve kararlılığını hiçbir zaman ortadan kaldıramayacaktır" diye konuştu.

"SALDIRI SONUCU CİDDİ BULGULAR ELDE EDİLDİ" 
Bombalı saldırıya ilişkin ciddi bulgular elde edildiğini vurgulayan Bakan Ala, "Bu saldırı sonucunda yapılan şu ana kadarki tahkikatlarda ciddi bulgular elde edilmiştir. Ama kesin olarak yapan örgüt sonuçlar tamamen elde edilip soruşturma bu yönüyle araştırma ve soruşturma tamamlanınca açıklanacaktır. Sanıyorum yarın bu araştırmalar neticelenir ve kesin kanaate varıldıktan sonra bulgular tamamlandıktan sonra açıklanır" ifadelerini kullandı.

"TERÖR BU ÜLKENİN AYAĞINDA PRANGA OLMAKTAN BERTARAF EDİLECEK"
Terörle mücadelede kararlılık vurgusu yapan Bakan Ala, "Elbette biz bu terörist saldırılarla şu anda yürüttüğümüz milletin huzuru için, demokrasimizin bekası, ülkemizin birliği ve bütünlüğü için yürüttüğümüz terörle mücadele sekteye uğramayacaktır.

. Kararlılıkla sürdürülecektir ve Türkiye bu sorunun da üstesinden gelecektir. Terörle mücadelede kararlılığımız hiçbir zaman bu tür saldırılarla engellenemeyecektir ve terör bu ülkenin ayağında pranga olmaktan bertaraf edilecektir. Bu ülke ayağındaki bu prangayı da vakur duruşla ve etkili mücadeleyle ayağından söküp atacaktır" açıklamasında bulundu.

"TERÖRİST SALDIRILARLA TÜRKİYE'NİN YOLUNU KESEMEYECEKLER"
Terör saldırılarıyla Türkiye'nin yolunun kesilemeyeceğini belirten Ala, "Elbette şimdi ortaya koyduğumuz hedefleri engellemeye yönelik, Türkiye'nin hedeflerini engellemeye yönelik bu tür terörist saldırılarla Türkiye'nin yolunu kesmeye çalışanlar da bilsinler ki Türkiye'nin yolunu kesemeyecekler. Türkiye yoluna büyük bir kararlılıkla, azimle devam edecektir" dedi.

SAĞLIK BAKANI MÜEZZİNOĞLU: 125 HASTANIN 19'UNUN DURUMU CİDDİ
İçişleri Bakanı Ala'nın ardından saldırıda yaralananların durumuna ilişkin açıklama yapan Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, 19'u ağır 125 hastanın çeşitli hastanelerde tedavi gördüğünü ve 7 hastanın da ameliyatta olduğunu bildirdi. Müezzinoğlu, 14 hastanede yaralıların olduğunu belirterek "Şu anda hastanelerimizde 125 hastamız tedavi görüyor.

Bu 125 hastamızın 19'unun durumu ciddi, 7 hastamız ameliyatta. Diğer hastalarımız da ilk müdahale süreçleri tamamlanmak üzere, bunların büyük çoğunluğu bu akşam evlerine gönderilebilecek düzeyde. Hafif yaralı diyebileceğimiz durumda ama ciddiyeti olan 19 vakamız var. Olayın ilk anından itibaren yaklaşık olaydan 1,5-2 dakika sonra ambulans hizmetleri anında müdahalede bulundular. 24 hastanemize yaralılar taşındı. Şu anda 14 hastanemizde yaralılar var" açıklamasında bulundu.

"OLAY YERİNDE 30, HASTANELERDE 4 VATANDAŞIMIZI KAYBETTİK"

Bombalı saldırının gerçekleştiği olay yerinde 30 ve saldırının ardından hastaneye sevk edilen yaralılardan 4 kişinin hayatını kaybettiğini açıklayan Müezzinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: 
"Olay yerinde vefat eden sayısı 30 oldu. 4 vatandaşımızı hastanelerde kaybettik. Olay yerinde ölenlerin en az 1'i muhtemelen 2'si terör eylemini veya araçtaki kişi ya da kişiler olabileceği değerlendirilecektir. Olay yerinde 30 ölüm var. Milletimizin başı sağ olsun. Milletimizin birlik ve beraberliği, sabırlı ve metanetli duruşu bu olayların üstesinden gelebileceğimizin en büyük güvencesidir. Asla başaramayacaklar. Terör eylemi zihniyetini lanetliyorum. Eylem yapanlar zaten gidecekleri yere gittiler"

ALA: HER TÜRLÜ İHTİMALİ DEĞERLENDİREN TEDBİRLERİ UYGULAMAYA KOYUYORUZ
Basın mensuplarının Ankara'da veya Türkiye'de şu anda başka bir şüpheli aracın olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Bakan Ala, her türlü ihtimali değerlendiren tedbirlerin alındığını belirterek şöyle konuştu: 

"Milletimizin huzuru için ne kadar yakaladığımızı son derece ciddi bir biçimde bu tür araçlarla ya da bu tür hazırlıklarla ya da bu tür terörist saldırı olabilme ihtimalleriyle hepsini dikkate alarak mücadele ediyoruz. Gerekli tedbirleri sonuna kadar bütün ayrıntılarıyla alıyoruz. Ama seyir halinde patlayıcı yüklü bir araçla yapılmıştır bu saldırı. Bunlara ilişkin de son derece ciddi tedbirler alınıyor.

Çok ciddi, her türlü ihtimali dikkate alan genelgeler yayınladık, uygulamalar yapıyoruz. Ama dünyanın her ülkesinde maalesef terör yüzde yüz engellenebilen bir saldırı türü değil. Ama yüzde yüz engellemek için çalışmak bizim görevimiz. Onu yapıyoruz. Bundan sonra da vatandaşlarımız bilsinler ki her türlü ihtimali değerlendiren, dikkate alan tedbirleri gözden geçiyoruz, alıyoruz ve uygulamaya koyuyoruz."

Bu arada baszı kaynaklar, iki saldırgandan birinin kadın olduğu belirtilirken, erkek saldırganının aracın içinde olduğunu ve kadın canlı bombanın ise otobüs durağında beklediğini, üzerindeki bombanın pimini çekmeden aracın patlamasının etkisiyle oöldüğünü ifade ediyor. 

 Bahar DEMİREL / ANKARA, (DHA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.