Öne Çıkanlar Mazarıbaşındaanıldı Adalet Bakanı Abdülhamit Gül Silahtarağa OxfordÜniversitesi Yüzmahavuzu
banner23

'Kadının Kurtuluşu İslam Peygamberi Hz. Muhammed İle başlamıştır'
 Hollanda Kadın Platformu (HKP) Genel Sekreteri ve Kadın Dergisi Yazı İşleri Müdürü Özlem Özyol, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile yaptığı açıklamada, tüm dünya kadınlarının gününü kutlarken önemli bir de mesaj verdi. 

Aslında kadının kurtuluş tarihinin İslam Peygamberi Hz. Muhammet ile başladığını belirten Özlem Özyol, “Hz. Muhammed Peygamber Kadının toplumda yer almasının öncüsü olmuştur” dedi. 

Hollanda Kadın Platformu (HKP) Genel Sekreteri ve Kadın Dergisi Yazı İşleri Müdürü Özlem Özyol, üniversitelerde kadın öğretmen, akademisyen, personel ve diğer eğitim çalışanlarının sayısının erkeklere oranla eşitsizlikçi bir fotoğraf oluşturduğunu, kamudaki en nitelikli ve eğitimli iş kolu olan eğitim ve bilim işkolunda dahi erkek ağırlıklı bir yönetim anlayışının bulunduğunu söyledi. 

Peygamberimiz, kadının toplumda yer almasında öncü olmuştur.

Toplumun çoğu kesimlerinde kadınların önünün tıkandığını söyleyen Hollanda Kadın Platformu (HKP) Genel Sekreteri ve Kadın Dergisi Yazı İşleri Müdürü Özlem Özyol, bu nedenle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün, dünya kadınlarının Kadının İnsan Hakları'nı hatırlama ve hatırlatma günü olması gerektiğini söyledi. 

Aslında kadının kurtuluş tarihinin İslam Peygamberi Hz. Muhammet ile başladığını belirten Hollanda Kadın Platformu (HKP) Genel Sekreteri ve Kadın Dergisi Yazı İşleri Müdürü Özlem Özyol, “Hz. Peygamber Kadının toplumda yer almasının öncüsü olmuştur” dedi. 

Türk kadınlarının gerek kamu, gerek özel sektör ve hukuk alanlarında elde ettiği hakların, toplumsal yaşamda geçerliliği ile ters orantılı geliştiğini söyleyen Özyol, “Türk kadınlarının, kadın eğitimcilerin, dünya kadın hareketine örnek olması ve evrensel sürecin kadınlar lehine işleyişine katkısı, kadınlarımızın hak ve hukuklarına, çağdaş toplumsal kimliğine sahip çıkmasıyla ve mücadelesini dayanışma içinde sürdürmesiyle mümkün olacaktır. Bu nedenle kadınlarımız bu günü, eşitsizliğe, ayrımcılığa, sömürüye karşı durmak, emeğine, bedenine, kimliğine sahip çıkmak, tepkisizliği, boyun eğmişliği aşmak, istediklerini dile getirmek için el ele verdikleri bir gün olarak kutlamalıdır ki kutluyoruz” ifadesini kullandı. 

Devlet tüm kadınları her türlü baskıya karşı korumalı 

Kimilerinin namus, kimilerinin töre, kimilerinin siyasi ikballeri uðruna, kimilerinin cinsel özgürlük uðruna, kimilerinin teröre malzeme yapmak uðruna, kimilerinin vatan uðruna kadınları istismar ettiðini söyleyen Özlem Özyol şunları söyledi: “Bu durum gelişmiş ülkelerde de, gelişmemiş ülkelerde de maalesef kadının istismarı bitmemiştir, yalnızca þekil ve yöntem deðiştirmiştir. Sağcı, solcu, milliyetçi, cumhuriyetçi, muhafazakar, liberal düşünsel yapıda olsun, siyasetçi, ticaretçi, modacı, gazeteci hemen herkes kadını ve haklarını istismar etmektedir.

Kadın baş tacıdır, kadın anamızdır, bacımızdır, kadın kutsalımızdır, namusumuzdur gibi benzeri söylemlerle kadın tarihin tüm dönemlerinde sömürülmüştür. Bu konuda başta kadın örgütlerine,eðitimcilere ve tüm kadınlarımıza büyük görevler düşmektedir. Devlet tüm kadınları her türlü baskıya karşı korumalı ve kadının sosyal güvenliği güvence altına almalı, kadınlara karşı kötü muamele yapanlara verilen cezaları yeniden gözden geçirmelidir”

Hollanda Kadın Platformu (HKP) nedir ?

Hollanda Kadın Platformu (HKP) Hollanda’da kadının hak ve hukukunun korunmasına katkıda bulunmak maksadıyla kurulan nötral sivil bir yapılanmadır. 

ÖZEL HABER-MURAT AYDIN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.