Öne Çıkanlar Mazarıbaşındaanıldı Adalet Bakanı Abdülhamit Gül Silahtarağa OxfordÜniversitesi Yüzmahavuzu
banner23

Başbakan Davutoğlu: Fitne ateşine karşı kardeşlik aşkımız var
 NUMAN KURTULMUŞ AÇIKLAMAS YAPTI
Şanlıurfa'da Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş açıklama yaptı. Kurtulmuş, 64'üncü hükümetin ilk kez Ankara dışında toplandığını, bundan sonra da belli aralıklarla farklı şehirlerde toplanılabileceğini söyledi.


Bakanlar Kurulu toplantısında öncelikli olarak GAP Projesinin son durumunun ele alındığını belirten Numan Kurtulmuş, projede son aşamaya gelindiğini ifade ederek, "Projenin tamamlanmasıyla bölgeye 7 milyar dolarlık ekonomik getiri sağlanacak. Bu proje kapsamında 800 kilometre ana sulama kanalı yapılmıştır. GAP ilk haliyle tamamlanma aşamasına geldi ama bundan sonra güncellenerek bölgesel kalkınmayı burada sürdürmeye devam edeceğiz" dedi.

Türkiye'de 269 bini 26 kampta 2 milyon 270 bin civarında Suriyeli sığınmacı bulunduğunu anlatan Kurtulmuş, "Suriyeli sığınmacıların bir kısmı bu bölgede yer alıyor. Terör olayları birlikte bu bölgenin kalkınması bakımından yeniden her alanda yeni bir perspektife ihtiyacımız olduğu da görülüyor. GAP projesi belki eski niteliği itibariyle bitmek üzere. Güneydoğu'nun gelişmesi ile ilgili yeni projelerle hükümetimiz yoluna devam edecektir. Suriyeli mülteciler konusunda geldiğimiz nokta toplantıda gözden geçirildi. Öyle anlaşılıyor ki Suriyelilerin uzun bir süre bu bölgede, ülkemizde kalması kaçınılmazdır. Mülteciler Strateji Planı'nın hazırlıkları yapılmıştır. Eğitim, istihdam, barınma gibi insan hayatını ilgilendiren konuların dışında da duruldu. Özelikle 5 ilimizde ev sahipliği yapan, Mardin, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Hatay illerimizde yapılacak çalışmalar ayrı bir perspektif ile ele alındı" diye konuştu.

"MB BAŞKAŞKANLIĞI'NA MURAT ÇETİNKAYA ATANDI "
Numan Kurtulmuş, kişisel verilerin korunmasına yönelik çalışmaların da gözden geçirildiğini, bu yönde gerekli araştırmaların sürdüğünü vurguladı. 
Kişisel verilerin sızmasının resmi kaynaklı olmadığını ifade eden Kurtulmuş, "Son sızmaların kesinlikle resmi kaynaklarından olmadığı, İçişleri Bakanlığı verilerinden olmadığı bu sızmaların başka bir şekilde ortaya çıktığı anlaşılıyor. Gerekli ilave tedbirler alındığı gibi bundan sonra süreçle ilgili soruşturmalarda yürütülüyor" dedi.

Merkez Bankası başkanlığı ile ilgili atama kararının da Bakanlar Kurulu'nda imzalandığını anlatan Kurtulmuş, "Merkez Bankası Başkanlığı'na Sayın Murat Çetinkaya, Bakanlar Kurulumuzda açılan imzayla atanmıştır. Kendisine görevinde başarılar diliyoruz" diye konuştu.

"CEZAEVİNDE KİM OLURSA OLSUN BİRİNİN ÖLDÜRÜLMÜŞ OLMASI ASLA KABUL EDİLEMEZ"

Özgecan Aslan'ın katili Ahmet Suphi Altındöken'in cezaevinde vurulmasına ilişkin Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, şu ifadeleri kullandı: "Cezaevinde kim olursa olsun, cezaevinde birisinin öldürülmüş olması, bir mahkumun ya da bir tutuklunun öldürülmüş olması asla kabul edilemez. Burada kimin, ne şekilde, nasıl ihmali, kusuru, hatası varsa mutlaka ortaya çıkarılacaktır. Bu çerçevede hem Adana Cumhuriyet Başsavcımız olaya el koymuştur hem de Adalet Bakanlığımız derhal bir müfettiş görevlendirmesi yapmıştır. Konunun bütün detaylarıyla soruşturulmasıyla silah nasıl sokuldu, olay nasıl gerçekleşti, kimin ihmali, kusuru vardır bunlar ortaya çıkarılacaktır."

"TÜRKİYE SINIRININ ÖTE TARAFINDAKİ SİYASİ GELİŞMELERE KAYITSIZ KALAMAZ"

Türkiye ile İsrail görüşmeleri ve dış politikaya ilişkin ilişkin bir soru üzerine Kurtulmuş, "İsrail ile anlaşma konusunda Türkiye 3 temel konuyu gündeme getirmiştir. Özür, ambargo ve Mavi Marmara şehitleri için tazminat ödenmesiydi. Bunlarla ilgili büyük oranda mesafe alındı. Ama hepsi yerine getirilmeden anlaşma olmayacağı görüşümüzü tekrarlamak istiyoruz. Suriye'deki gelişmelerin tamamı Türkiye'yi birebir ilgilendiriyor. Türkiye sınırının öte tarafındaki siyasi gelişmelere kayıtsız kalamaz" diye konuştu.

"SURİYE HALKININ İSTEMEDİĞİ HİÇBİR ÇÖZÜM DAYATILAMAZ"

Suriye'nin geleceğine ilişkin görüşmelerin Suriye halkının isteği doğrultusunda gerçekleşmesi gerektiğine de dikkat çeken Kurtulmuş, şöyle dedi:

"Bir çok oyunun oynandığını hep birlikte görüyoruz. Suriye'de nasıl bir çözüm olacağının birinci derecede muhatabı Suriye halkının bizatihi kendisidir. Suriye halkının istemediği hiçbir çözüm, Suriye halkına zorla hiçbir masada dayatılamaz. Suriye'nin bundan sonraki siyasi geleceğinin ne olacağına bırakın da Suriye halkı kendisi karar versin.

Eğer uluslararası camia samimi olarak Suriye'de bir barış elde etmek istiyorsa Suriye halkının, bütün kesimleriyle, herkesin temsil edildiği bir demokratik sürecin önünü açsın. Hiç kimse, nasılsa eli zayıftır diyerek Suriye halkının istemediği bir görüşü, kabul etmeyeceği bir siyasi çözümü Suriye halkına dayatmaya kalkmasın. Suriye halkının kabul etmediği adil ve kalıcı bir barış, masada kabul edilse bile uygulanabilir olmaz. Dolayısıyla uygulanabilir, kalıcı, adil bir barış Suriye halkı için bizim temennimizdir, duamızdır. Bunun sağlanmasını dileriz" açıklamasında bulundu.


"SURİYELİ MÜLTECİLERİN YERLİ HALK SAYILMASI SÖZ KONUSU DEĞİL"

Suriyeli mülteciler konusundaki bir soru üzerine Kurtulmuş, "Suriyeli mülteciler konusunda çok fazla spekülasyon var. Vatandaşlığa alınacaklarına dair. Suriyeli mültecilerin yerli halk sayılması söz konusu değil. Mültecilerin yerli vatandaş gibi sayılacak olması tamamen spekülasyondur" dedi.

"BU EDEPSİZ ADAMIN HAKARETTEN YARGILANMASINI İSTERİZ"

Almanya'da bir programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakaret edilmesine ilişkin bir soru üzerine Kurtulmuş, "Basın, fikir özgürlüğü eyvallah. En aykırı fikir söylesin. Ama hiç kimsenin halkın oyu ile seçilmiş olan Cumhurbaşkanına oturduğu yerden ağıza alınmayacak hiçbir vicdanın kabul edemeyeceği şekilde hakaretler saydırması kabul edilemez. Bu hiçbir şekilde basın özgürlüğü vs. Bu açık bir şekilde Türkiye Cumhuriyet'i Cumhurbaşkanı'na ağır bir hakarettir. 78 milyona bizim hepimize ağır bir hakaret anlamına gelir. Bunu hoş görmemiz mümkün değil. Bu edepsiz adamın Alman yasaları çerçevesinde Cumhurbaşkanı'na hakaretten yargılanmasını tabi ki isteriz. Söylerken de asla siyasi baskı ortaya koymuyoruz. Bu kişi ağır bir insanlık suçu işlemiştir" ifadelerini kullandı.

DAVUTOĞLU VE BAKANLARA ÇİĞKÖFTE İKRAMI

Şanlıurfa'da GAP Tarımsal Araştırma Eğitim Merkezi salonunda yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı sonunda Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bakanlara, çiğköfte ikram edildi. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.