banner23

Deniz Köken: Eyüpsultan İstanbul’un başşehri olacak
Ak Parti Eyüpsultan Belediye Başkan Adayı Deniz Köken, Eyüpsultan’la ilgili aydınSes gazetesinin sorularını yanıtladı. İstanbul’un dünyada birçok ülkeden büyük nüfusu sahip olduğuna dikkat çeken Deniz Köken, “İstanbul’u bir metropol ülke olarak düşünürsek, Eyüpsultan’da bu ülkenin başşehridir” dedi. Köken, Eyüpte, turuzm, eğitim, ulaşım, temizlik, otopark gibi kentsel sorunların hepsi ile ilgili önemli projeleri olduğunu kaydederek bunları önümüzdeki günlerde açıklayacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından İstanbul’da mevcüt Belediye Başkanı Remzi Aydın ve bir çok adaya rağmen tercih edilip Eyüpsultan Belediye Başkan adayı olarak atanan Deniz Köken, belediyecilikte tecrübeli bir isim. Geçmiş yıllarda Eyüp Belediyesi’nde Meclis üyeleği, Belediye Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunan Deniz Köken, Antalya ve Erzurum Belediylerinde Gelen Sekreter Yardımcılığı görevinde bulunduğu gibi geçmiş dönemlerde iki kez de yine Eyüp’ten Belediye Başkan adayı olmuştu. Geçen dönem aday yapılıp, ardından geri çekilen Köken bu sefer Gaziantep Belediyesi’nde Genel Sekreter olarak görevlendirildi. İlçe ve Büyükşehir Belediyeciliği anlamında oldukça deneyimli olan Deniz Köken, üçüncü kez aday adaylığı ile Eyüp Belediye Başkanı Adayı oldu. Köken’in karşısında ise en güçlü rakip CHP’nin İstanbul’daki tek kadın adayı Emel Benlioğlu. 

DENEYİMLİ BELEDİYECİ

Belediyecilik konusunda hem ilçe belediyesi hem büyükşehir belediyeleri bünyesinde önemli görevlerde bulunan Deniz Köken, Eyüpsultan Belediye Başkanı olması durumunda önemli projelere imza atacağını ifade ediyor. Köken’le yaptığımız görüşme sırasında dikkat çeken bir başka konu ise, ne yaparsa halkın onayını alarak yapacağı sözü. 

HER NOKTAYA EŞİT HİZMET

Köken, İstabul’un başşahri olarak adlandırdığı Eyüpsultan’i ise tabir yerindeybe 4 ilçeye ayırıyor. Yani Eyüpsultan’ın 4 önemli bölgesine eşit hizmet götürmek için projeleri olduğunu ifade ediyor. Bu bölgeler; Eyüp, Alibeyköy, Kemerburgaz ve Göktürk… 
Eyüpsultan’la ilgili düşüncelerini anlatan Deniz Köken şunları söyledi: İstanbul Metropol bir şehirdir. 39 tane ilçesi bulunmaktadır. Eyüp’te bu Metropol’ün başşehridir. Eyüpsultan’ı yaşanabilir, gelinebilir ve görülmeye değer bir şehir haline getirmemiz lazım. Bunun için altyapısının sorunsuz olarak çözülmesi lazım. 
Yapılacak bu hizmetlerin alt başlıkları neler olacak?

Fiziki ulaşılabilirlik
Otoparkların ulaşılabilirliği
Mekânsal olarak insanların vakit geçirebileceği bir araya gelebileceği yerlerin olması lazım.
Bunlar neye yarayacak?
Bunlar aynı zamanda Eyüp’ün kalkınmasına Eyüp’ün istihdamına yoğun bir katkı sağlayacaktır.

Eyüpsultan deyince Eyüp Cami ve çevresi akla geliyor. Oysa Alibeyköy, daha ileride Kemerburgaz ve Göktürk var. Bu bölgeleri de unutmuyorsunuz?

NE YAPIYORSAK 4 BÖLGEYE GÖRE YAPACAĞIZ

Eyüpsultan tabi ki Eyüp Camii ve çevresinden ibaret değildir.
Bunu da bizim biliyor olmamız lazım. Eyüp Alibeyköy, Alibeyköy’ün tepe bölgesindeki Akşemsettin ve Karadolap havzasının bulunduğu yer 3. 4. Bölgede Kemerburgaz ve Göktürk bölgeleri ve köyleridir. 4 ayrı bölge ve losyonla kendine has yaşam tarzları ve beklentileri var. Oraların her biriyle ilgili bir yaşam tarzı projelerimiz olacak. Ne yapıyorsak 4 bölgeye göre yapacağız.
Eyüpsultan’a bir spor salonu yaptığınızda Alibeyköy’ede yapmış sayılmazsınız. Mecburen oraya da yapmamız gerekir ki o bölgedeki insanlarda hizmetlerden faydalansın ve huzur içinde yaşasın… Belediyeciliğin asıl amacı insanların bulunduğu bölgede haz duyarak yaşamalarını sağlamaktır. 

PROJELERİMİZİ ÇALIŞTAYLARDA NETLEŞTİRECEĞİZ

Onun için de biz şehircilik anlayışımızda 2019, 2023 Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılını tamamladığı 2. Yüzyıla devrolacağı yıla girerken 21. Yüzyıla uygun nasıl bir şehircilik yapacağımızı da bugünden belirlememiz lazım. Projelerimizi yaparken, gerek bilim adamları, gerek halk ilgili kişilerle çalıştalar yapıp geleceğin Eyüpsultan’ını geleceğin İstanbul’unu tasarlıyor olmamız lazım.
Merkezine çocuğu, genci, kadını, yaşlıyı engelliyi koyan, bir tarafına üreten, bir şehir oluşturan ve bunun altyapısını hazırlayan, ortasına da Kültür ve Turizm şehri, nasıl olmalıdır? sorusuna cevap arayan bu üç kategoride bir şehir tasarlıyoruz.

3. HAVALİMANI EYÜPSULTAN İÇİN ÖNEMLİ

Eyüp Belediye Başkan Adayı Deniz Köken, 3. Havalimanıolarak yapılan İstanbul Havalimanı’nın da Eyüpsultan için çok önemli olduğunu vurguladı. Köken bu konuda, “ Hem 3. Havalimanının Göktürk bölgesinde yapılması ve tramvay ulaşım ağının Göktürk bölgesinde köylerimizden geçiyor olması, metronun bu bölgelerde yapılıyor olması, bu bölgenin bir şehir bölgesinde, kalkınma modeline dönüştürülerek şehrimize katık sağlaması önemlidir” dedi. 

EYÜPSULTAN KÜLTÜR SANAT, ALİBEYKÖY’E BALKAN MÜZESİ

Eyüpsultan’a iki önemli müzeye dikkat çeken Köken, “ Alibeyköy’de, Eyüpsultan’da metro olacak. İnsanlar Bağcılardan metroya binerek Eyüp’e gelip namazını kılabileceği bir ulaşım ağı yapılıyor.
Eyüpsultan Kültür ve sanat müzesi yapılacak. Alibeyköy’e bir Balkan müzesi koymak lazım. Herkes kosovaya, buradaki insanlar her dakika balkanlara gidemez. İstanbul’un tarihi ile ilgili bir kent müzesi yapacağız.
Havaalanı yolunun da Eyüpsultan’a nasıl getirebileceği konusunda çalışıyoruz…” diye konuştu.

OTOPARK SORUNU NASIL ÇÖZÜLECEK?

İstanbul’un ve diğer illerimizin olduğu gibi Eyüp’ünde en önemli sorunlarından birinin otopark olduğunu hatırlattığımız Belediye Başkan adayı Deniz Köken, otoparkların batıdaki gibi sınıflandırılacağını ve otomobilsiz ulaşımın sağlanacağı projelerin gerçekleştirileceğine dikkat çekti. Köken şunları söyledi:

Herkes namaz kılmak için camiye gelirken, caminin dibine kadar araçla gelmeyecek. Tabi bizde bu arada bölgelerde ve merkezi noktalarda yeraltı ve katlı otoparklarla soruna çözüm bulmanın yallarını arayacağız. Ancak, herkez en yakın bölgeye ulaşmak için geldiğinde yine sorun çıkacaktır. Batıda otoparklar sınıflandırılmış. A B C diye. Herkes caminin önüne arabayla gelmek isteyince sorun yaşanıyor. Öncelikle ulaşım mastır planı, kültür turizm mastır planının çıkarmamız lazım. 

-Her alanda otopark sorunu var. Akşam adam evine gidince bir misafiri gelse aracını koyacak yer bulamıyor. Belediyeye otopark harcı yatırılmasına rağmen bu sorun çözülemiyor. Belediyeler görevini yapmıyor. Siz bu konuda ne yapacaksınız?

Yeni yasa artık inisiyatif bırakmıyor. Şehirlerle ilgili bu hastalıkları biriktirdiğimiz zaman içinden çıkılmaz sorunlar çıkıyor. Rami’deki sorunu çözmek için bir plan yaptırıyoruz. Eyüp Sultan etrafındaki sorunu çözmek için araştırma yapıyoruz. Tramvay geçtiğinde biraz daha hafifletecektir. 

TRAMVAY HATTI EDİRNE KAPIDAN HALİÇ’E İNECEK

Edirnekapı’dan Haliç köprüsünün altından gelip tekrar Topçulara çıkacak.

Cumhurbaşkanı’nın ihanet ettim dediği projeler… Eyüp’te böyle ihanet edilmiş projeler var mı? Şu an yanlış olarak gördüğünüz birey var mı?

Ben bu konuya girmem. Yapacaklarıma bakarım.

Başka neler yapacaksınız Eyüpsultan’da?

Sultancenterı bir kültür vadisi haline getireceğiz. Tiyatro, sinema yapacağız. Düğmeciler Mahallesi’nden gelen bir vatandaş, kaldırımdan yürüyerek camiye kadar gelip namazını kılıp gidebilecek. Yayayı rahat yürütebilirseniz, vatandaş aracıyla gelmez. Bisiklet yolların cazip hale getireceğiz. 
Ne yaparsan 4 tane düşüneceksin.
Köylerden birinde gençlik kampı yapacağız.

SOKAK HAYVANLARI SORUNU

Son zamanlarda özellikle Kemerburgaz ve Göktürk’te sokak hayvanlarıyla ilgili yaşanan sorunlarada değinen Eyüpsultan Başkan Adayı Deniz Köken, “Sokak hayvanlarıyla ilgili çok büyük sorunlar var, Kemerburgaz Göktürk’te… Sokak hayvanları sorununu vatandaşlarla çözeceğiz. Biz ARGE yapacağız. Fizibilit diye bir bilim dalı var. Ne yapacaksak vatandaşa sorup yapacağız. Mini referandumlara, mini çalıştaylara alışmamız gerekir. Tek bir aklın değil, ortak aklın ortaya çıktığı çalışma yapacağız” dedi. 
Köken son sözü ise şöyle: Ben işimi yapayım, projemi anlatayım, takdir vatandaşın ve Allahındır…

DENİZ KÖKEN KİMDİR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ak Parti Eyüp Belediye Başkan adayı yaptığı belediyecilikte oldukça deneyimli bir kişiliğe sahip olan Deniz Köken kimdir ?

İşte, Deniz Köken'in öz geçmişi:

Deniz KÖKEN 1964 yılında Ordu’da doğdu. İktisat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra çalışma hayatına 1984–1988 yıllarında İstanbul Üniversitesi’nde memurluk yaparak başladı. 1989–1994 yıllarında Bankacılık sektöründe çeşitli görevlerde bulundu.

1994 Yerel Seçimleri’nde Eyüp Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. 1994–2004 yılına kadar devam eden 10 yıllık bu süreçte, Eyüp Sultan için gerçekleştirilen başarılı projelere imza attı.

1994 Yerel Seçimleri’nde Eyüp ilçesi ve Büyükşehir Meclis Üyesi olan Köken, 1994–1999/1999–2004 yılları arasında iki dönem bu meclislerde Bütçe ve Tarife komisyonlarında üyelik ve başkanlık yaptı.

Bu yıllar arasında Eyüp Spor Kulüp Başkanlığı, Eyüp Musiki Vakfı kurucu üyeliği ve Ordulular Birliği Hizmet Vakfı kurucu üyeliği gibi çeşitli sosyal faaliyetler içinde bulundu. 2004 yerel seçimlerinde Kâğıthane ilçesinden 3. dönem tekrar Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi seçildi.

2004’te Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı olarak göreve başladı. Bu dönemde Antalya’yı dünya şehri yapma yolunda çeşitli inşai projelerle birlikte, sosyal belediyecilik kapsamında geliştirdiği; aile, çocuk, yaşlı ve engelli, evde bakım gibi önemli konuları hayata geçirdi.

2009 yerel seçimlerinin ardından Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri olarak atandı. 2011-Dünya Üniversitelerarası Kış Sporları Olimpiyatları’nda şehri UNİVERSİADE’e hazırladı.

Antalya’da ASMEK, Erzurum’da ESMEK ve Gaziantep’te GASMEK gibi, iş kollarına ara eleman yetiştirme, sosyal ve kültürel faaliyetleri geliştirme konusunda da başarılı çalışmalara imza atmıştır.
Büyükşehirlerde yaptığı Belediye Spor Kulüp Başkanlıkları ile de tüm gençlerin spor yapabilmesi için ‘Her evden bir sporcu’ gibi projelere imza attı. Basketbol, güreş, atletizm gibi branşlarda ulusal ve uluslararası derecelerin kazanılmasında pay sahibi oldu.Köken, 2014 yılı itibariyle Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri olarak görev yaptı. Aynı zamanda Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı’nı ve Gaziantep Basketbol Spor Kulübü Başkanlığı’nı yürüttü.

Antalya’da ASMEK, Erzurum’da ESMEK ve Gaziantep’te GASMEK gibi, iş kollarına ara eleman yetiştirme, sosyal ve kültürel faaliyetleri geliştirme konusunda da başarılı çalışmalara imza atmıştır.

Büyükşehir’lerde yaptığı Belediye Spor Kulüp Başkanlıkları ile de tüm gençlerin spor yapabilmesi için ‘Her evden bir sporcu’ gibi projelere imza attı. Basketbol, güreş, atletizm gibi branşlarda ulusal ve uluslararası derecelerin kazanılmasında pay sahibi oldu.

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde AK Parti tarafından Eyüpsultan ilçesinden Belediye Başkanı Adayı olarak gösterilmiştir. 

Deniz Köken’in Sosyal Medya Hesapları: 

www.facebook.com/denizkoken2019 
www.twitter.com/denizkoken 
www.instagram.com/denizkokennAvatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.