İyi Parti'den Şok Açıklama; 81 İlde kendi adaylarıyla seçime girecek İyi Parti'den Şok Açıklama; 81 İlde kendi adaylarıyla seçime girecek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (TÜMSİAD) Geleneksel İftar Programı'na katıldı. Cumhurbaşkanı burada yaptığı konuşmada Avrupa Birliği'ne sert sözlerle yüklendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İngiltere'deki referandumun sonuçlarını değerlendirerek, "Öncelikle demokrasiye, milli iradeye saygıyı esas alan bir siyasi anlayışın mensupları olarak referandum sonuçlarının İngiliz halkı için hayırlı olmasını diliyorum. Tüm dünya ile birlikte biz de referandum sonucunun evet olarak çıkmasını bekliyorduk. Ama sonuç bu şekilde tecelli etti. İngiliz halkının verdiği bu kararı İngiltere ve Avrupa Birliği için yeni bir dönemin başlangıcı olarak görüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, AB'nin bir süredir kendi değerlerine aykırı pozisyona düştüğüne dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü;

"AB uzun süredir Türkiye'nin üyeliği meselesi başta olmak üzere pek çok konuda kendi değerlerine aykırı düşen bir pozisyona sürüklenmişti. Kriterleri karşılama konusunda bizimle mukayese edilemeyecek pek çok ülkeyi hızla üyeliğe kabul eden AB'nin Türkiye ile ilgili çifte standartı artık gizlenemeyecek bir hale gelmiştir. Bize engel üstüne engel koydular. 53 yıldır bizi kapılarında beklettiler. Hala bekletiyorlar. Nedir? Gerekçeniz ne?

Bir zaman bir Fransız Dışişleri Bakanı; Somali ile ilgili bir toplantıda; ara verince çıktık. Ahmet Bey o zaman Dışişleri Bakanı; Başbakanım. Ve o Dışişleri Bakanı ile üçlü görüşüyoruz. Dedi ki; 'Sizi AB'ye almazlar.' 'Niye?' dedim.

Durdu durdu... 'Müslümansınız' dedi. 'Bunu biliyoruz da biz insanız' dedim.

'Ordakiler nasıl insansa biz de insanız. Birbirimizden farkımız mı var? Bunca zaman geçti. Eee bize başında deseydiniz, siz Müslümansınız, boşuna uğraşmayın. Sizi almayacağız. Bizi niye böyle oyaladınız.'

'Hayır diyemediler' dedi. Onun için bu süreç böyle geldi.

'NATO'ya nasıl oldu da aldınız?' dedim. Ne dedi biliyor musunuz? Çok enteresan...

'Orada bir yanlışlık oldu' dedi.

Buna benzer çok hatıralarımız var. Bunlarla bütün müzakerelerde hep şunu söylemişimdir. Yahu alacaksanız buyrun deyin. Almayacaksanız bize deyin ki; boşuna uğraşmayın almayacağız sizi. Bizi de yormayın siz de yorulmayın. Ama hep aldattılar. Dürüst davranmadılar.

Buyrun İngiltere ne dedi. 3000 yılına kadar Türkiye giremez dedi. Şimde ne oldu. Hadi buyur bakalım. 3 gün bile dayanamadın bak. Biz AB'yi önemsedik. Bu yolda bir gayret ortaya koyduk. Ama hep bizi oyaladınız."