Dünyanın ilk SİHA gemisi TCG Anadolu, İstanbul Boğazı'ndan geçiş yaptı. Dev askeri gemi, boğazı geçişi sırasında Dolmabahçe'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı selamladı.  TCG Anadolu gemisinin İstanbul Boğazı’ndan geçişi ve Dolmabahçe’de yapılan top atışları havadan görüntülendi.

  Dünyanın ilk Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) gemisi ve Türkiye'nin en büyük askeri gemisi TCG Anadolu, Sarayburnu Limanı'nda Pazartesi günü vatandaşların ziyaretine açılmış ve toplam 79 bin 274 kişi ziyaret etmişti. Dev askeri gemi, bugün limandan demir aldı. İstanbul Boğazı'ndan geçen gemi Dolmabahçe'de 21 pare top atışı ve çimariva ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı selamladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle ziyaretine gelen çocuklar ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile birlikte Dolmabahçe Ofisi'nin bahçesine çıkarak geminin geçişini izledi. TCG Anadolu'ya boğaz geçişi sırasında helikopterlerin ve F-16'ların eşlik ettiği de görüldü.

Geminin boğazdan geçişi esnasında Sarayburnu ve Üsküdar’da çok sayıda vatandaş gemiyi izledi. Vatandaşlar, boğazdan geçen TCG Anadolu gemisini ellerindeki telefonlar ile fotoğrafladı. Meraklı gözlerle gemiyi izleyen vatandaşlar hem duygusal hem de heyecanlı anlar yaşadı.

Sakarya'da SBB NET'ten 17 bin kullanıcı faydalandı Sakarya'da SBB NET'ten 17 bin kullanıcı faydalandı

TCG Anadolu gemisinin İstanbul Boğazı’ndan geçişi ve Dolmabahçe’de yapılan top atışları dron ile görüntülendi.

Gemiyi izleyen Fatih Uzun, “Şu an gerçekten duygulanmamak elde değil. İnsanın gururunu artırıyor. Muazzam bir kalabalık var. Bugün çifte bayram yaşıyoruz. İnsanın bir şey söylemesine gerek yok delil apaçık görünüyor. Milli duygularımız Boğaz’ın ortasından geçiyor. İnsan heyecanlanıyor. Kendi gemimizi, kendi uçağımızı yaptığımız için mutluyum, tarihte bir ilk” dedi.

TCG Anadolu gemisini görmek için İzmir’den ailesiyle gelen Kadri Şevki, “İzmir’den geldim, çok duygulandım. Çok mutlu oldum. Maket dediler ama maket olup olmadığını görmek için geldim. Demek ki maket değilmiş, onu gördüm. Hakikaten çok gururlu ve duyguluyum.  Eşim ve çocuklarımla İzmir’den geldim. Bunu görmek yaşamak lazım, çok duyguluyum. Allah Cumhurbaşkanımızdan razı olsun” diye konuştu.

Nurdan Kaya, “Ben İstanbul’dayım, misafirlerimle birlikte geldim. Çok duygulandık ve gururlandık. Sarayburnu’ndan yolcu ettik Üsküdar’dan tekrar selamlamak için buraya geldik. Anlatılmaz, tarif edilmez, çok güzel bir duygu: Gemiyi görmek için ağabeyim çocuklarım ve eşimle geldik” dedi.

TCG Anadolu’nun İstanbul Boğazı’ndan geçişini izlemek içi Darıca’dan gelen Duran Aydın, “TCG gemisini görmek için Darıca’dan geliyorum. Ama maalesef son ana yetiştim. Herkes için hayırlı uğurlu olsun. İnşallah daha güzel projelerle devam edeceğiz. Trenden yeni indim göremedim maalesef, o yüzden yetişemedim” şeklinde konuştu.

Editör: Murat AYDIN